Védőnői és házi gyermekorvosi/vegyes praxisú háziorvosi feladatszervezés felmérése, időmérleg vizsgálat
Egy jól megszervezett, irányított munkafolyamat eredményességhez vezethet mind az ellátó és az ellátottak számára. Ugyanakkor érzékeljük, hogy az alapellátásban dolgozó szakemberek gyakran túlterheltek, mely veszélyezteti a szakember és kliens közötti kommunikáció minőségét és a hatékony, egyénre szabott gondozást. A túlterheltség a szakemberek és társágazatok közti kommunikációnak gátat szab, csökkenhet a szakemberek motivációja, és túlzott erőbefektetést jelenthet a továbbképzés.
A védőnői tevékenységek időráfordítását elemezve megállapítható, hogy a látogatásra és a tanácsadásra fordított átlagos időráfordítás az alaptevékenységekre fordított időnek a 90%-a. A házi gyermekorvosok esetében a 0-7 évesek ellátására fordított idő aránya a rendelési időn belül 60%. míg vegyes praxisoknál 18%.A házi gyermekorvosok magas átlagéletkora, valamint a rendszerbe belépők alacsony száma kérdésessé teszi a házi gyermekorvosi ellátás jelenlegi területi lefedettségének biztosítását. A jelenség okának további vizsgálata elengedhetetlen, tekintettel arra, hogy ennek elmaradása esetén az egészségpolitika számára sem lehet tényekkel alátámasztott javaslatot megfogalmazni. A házi gyermekorvosok több időt fordítanak a 0-7 évesek ellátására, a tanácsadásra és szűrővizsgálatokra, mely szakmailag igen fontos tényező. A dokumentációra fordított idő viszonylag magasnak tekinthető, mely ismételten alátámasztja az egységes, korszerű IT-val támogatott rendszer kialakítását.
A védőnők átlagos életkora 41,8 év, a pályán eltöltött idő 18,6 év. A nyilvántartott 0-7 éves korúak közül a fokozott gondozást igénylők aránya közel 20%, azaz minden 5. gyermek igényel fokozott gondozást. A havi időráfordítás a 0-7 éves korú gyermekek látogatására átlagosan 102 óra. Az egyes korcsoportokat tekintve a csecsemőlátogatásra 36%, míg a többi korcsoportban 15-18% közötti az időráfordítás. A tanácsadáson belül a 0-7 éves korúak tanácsadására átlagosan 45 óra/hó az időráfordítás, amely 64%-a a teljes tanácsadási időráfordításnak, míg a várandós tanácsadás alkalmával 25 óra/hó (35%), nővédelmi tanácsadás során 0,8 óra/hó (1%) az időráfordítás. A tanácsadás alkalmával a dokumentációs időráfordítás átlagosan 6,9 óra/tanácsadás (aránya 10%)
Az időmérleg vizsgálat célja az volt, hogy a védőnő által végzett tevékenységeknek a munkaidőben való strukturáltságát, a feladatszervezés mikéntjét feltérképezze, és az ebből nyert tapasztalatok alapján javaslatokat tegyen a védőnői munka hatékonyabb megszervezésére. A módszertani fejlesztések bevezetése érdekében szükséges a feladatszervezés átgondolása és a feladatok priorizálása, a terhelések súlyozása és az esetleges strukturális változtatások meghatározása.
Cél másrészt a házi gyermekorvosok illetve a vegyes praxisú háziorvosok időfelhasználásának, tevékenység-struktúrájának áttekintése, a munkaterhelés átvilágítása, a különböző munkatevékenységek idő-ráfordítási igénye, annak vizsgálata, hogyan illeszkednek az iskoláskor előtti gyerekekre vonatkozó ellátási feladatok a tevékenységstruktúrába, valamint a védőnő, házi gyermekorvos, háziorvos együttműködésének megjelenése az idő felhasználásban.