Archív tartalmak
Archív tartalmak / Időmérleg és attitűdvizsgálat

Szülők gyermekneveléssel kapcsolatos attitűdjének felmérése, a 0-7 éves korú gyermekek alapellátásával kapcsolatos elvárásainak elégedettségfelmérése, szociológiai/szociálpszichológiai típusú felmérés és elemzés

A szülői megkérdezésre épülő kutatásban fő célok közül kiemelt szerepet kapott a gyermekek fejlődését akadályozó rizikó és védő tényezők beazonosítása, a fejlődési problémák korai életkorban történő felismerése. Hangsúlyos szerepet kapott továbbá a szülők gyermekneveléssel kapcsolatos attitűdjének feltérképezése, továbbá a gyermek fejlődésének szülő általi megítélése, mivel megfelelő attitűd és ismeret hiányában nehezen alakul ki ezeken a területeken a megfelelő szülői kompetencia és felelősségérzet. Végül a szülők gyermek-alapellátással kapcsolatos elégedettségét is részletesen vizsgáltuk, mivel mind az orvosi, mind a védőnői ellátással való elégedettség közvetlenül is érinti a családokat, ezen keresztül a kisgyermekek fejlődését.


A tanulmány összefoglalja a TÁMOP 6.1.4. „Koragyermekkori program” által megszervezett, lebonyolított kutatás eredményeit, így részletezi a 0-7 éves korú gyermeket nevelő családok nevelési gyakorlatának és attitűdjeinek feltérképezését, valamint a szülők gyermeki fejlődéssel kapcsolatos ismereteit, s ezen ismereteik forrását, továbbá a gyermekek fejlődését befolyásoló rizikó- illetve protektív faktorokat. Az alapellátással kapcsolatos elégedettség vonatkozásában pedig feltárja azt, hogy a szülők mennyire elégedettek a házi gyermekorvosi/vegyes praxisú háziorvosi, valamint a védőnői ellátással, különös tekintettel az elérhetőségre, a kapcsolattartásra, a tájékoztatásra, valamint az empátiára és elfogadó magatartásra.

Kutatási eredményeink igazolták, hogy a szülők legnagyobb arányban a védőnőtől szerzik ismereteiket a gyermek fejlődésével kapcsolatban. A gyermeki fejlődés szülői és védőnői megítélése alapján megállapítható, hogy a fejlődésben való lemaradás gyakorisága a beszéd és értelmi fejlődés területén a gyermek életkorával nő, s ezen a két fejlődési területen mutatkozik legnagyobb eltérés a szülő és védőnő megítélése között. A szülő e két területen van legkevésbé tisztában a szakemberek véleményével. További adat, hogy az egészségügyi alapellátás szereplői a gyermek szomatikus és mozgásfejlődésére vonatkozóan gyakrabban adnak tájékoztatást a szülők részére, mint a gyermek verbális, kognitív vagy szociális fejlődésére vonatkozóan.

A gyermeki fejlődés rizikó és protektív tényezőit illetően kutatásunkban is igazoltuk, miszerint a gyermek optimális fejlődésében a családi környezetnek kulcsszerepe van. Rizikó tényezőnek minősül az anya alacsony iskolai végzettsége, az apa munkanélküli státusza, az apa hiánya, az eltartottak magas száma, a család kisebbségi csoporthoz tartozása valamint a gyermek fejlődését kedvezőtlenül befolyásoló nevelési stílus.

A kérdőíves felmérés alapján elmondható, hogy mind a gyermekorvosokkal, mind a védőnőkkel elégedettek a szülők. A megkérdezett szülők véleményei alapján az orvossal való elégedettség legkisebb arányban az empátia, legerősebben az orvosi tájékoztatás kérdéseiben jelent meg. A védőnők vonatkozásában legalacsonyabb elégedettséget a tájékoztatás módjával kapcsolatban tapasztalható, míg a legmagasabb a védőnő empátiájával és elfogadásával kapcsolatos témában volt.

Kapcsolódó anyagok
Letölthető állományok