A fogantatás és a várandósság krízishelyzeteinek megelőző feladatai
A magzati és perinatális veszteségek aránya igen magas, az anyák közel 35%-a átél spontán vagy művi abortuszt. Ez a magas arány arra hívja fel a figyelmet, hogy amikor új élet fogan, és a védőnő találkozik az édesanyával, a korábbi élettörténetben az esetek harmadánál számolhat azzal, hogy az anyát veszteség érte, s ennek különböző mélységű nyomai előbukkanhatnak az újonnan fogant baba kihordásában.
Az útmutató ebben kíván szakmai támogatást adni, részletesen tárgyalva a fizikai és mentális tekintetben zavartalan lefolyású várandósságot akadályozó tényezőket, különös tekintettel a várandósság és szülés körüli életszakaszhoz kapcsolódó veszteségek és a nem várt gyermek problémakörökben. Hangsúlyt kap a szülés utáni életszakaszt, a gyermekágy lefolyását nehezítő körülmények felismerése, és az ezekhez kapcsolódó megelőző intézkedések is.Krízisállapotról akkor beszélünk, ha egy család (személy) olyan problémahelyzetbe kerül, amelyből nem tud kilépni, megoldási törekvései meghaladják erejét, képességeit, és nem tud alkalmazkodni az újonnan előállt helyzethez. Az alapellátás szakembereinek feladata a gondozott családok/anyák helyzetének pontos feltérképezése, ismerete annak érdekében, hogy a krízishelyzetekben minél hatékonyabban tudják érvényesíteni a jövőre vonatkozó primer prevenciós lépéseket.
Számos krízishelyzet kialakulásának megelőzését teszi lehetővé, ha a védőnő és a gyermekorvos érzékeny figyelemmel kíséri a lehetséges kritikus helyzeteket, idejében felismeri a kockázati tényezőket és időben adekvát segítséget nyújt. A módszertani útmutató ezekben a lépésekben támogatja az alapellátó szakembereket.