Fogvédelem, fogápolás (caries megelőzése)
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) az FDI-vel (Fédération Dentaire Internationale) és az IADR-ral (International Association for Dental Research) együtt 2000-ben új stratégiai célokat fogalmazott meg 2020-ra, amely célok hangsúlyt helyeznek az orális egészség fenntartására, az egészségfejlesztésre és a betegségek megelőzésére.
A fogszuvasodás és a fogágybetegségek jelenleg Magyarországon szinte a teljes népességet érintik, ezért népbetegségnek minősülnek. A rágóképesség romlását, a fogak elvesztését fiatalabb korban elsősorban a caries, később a fogágybetegségek okozzák. Felnőttkorban a fogatlanság hazánkban sokkal nagyobb mértékű, mint Európa legtöbb, fejlett fogászati kultúrával rendelkező országában
Az orális egészségmagatartás része az általános egészségnek, ezáltal egyfajta életminőségi mutató is. Az egészséges fogazat kialakulása és megtartása azért fontos, mert a fogazat betegségeinek következményeként zavart szenved a jó közérzet, a teljesítőképesség, az emésztőrendszer működése, mely számos egyéb szerv megbetegedésének hátterében áll.
A módszertani útmutató a caries prevenció 4 fő alappillérére: a helyes táplálkozásra, a fluoridok általános és helyi alkalmazására, a plakk eltávolítását célzó szájhigiénés módszerekre és a barázdazáró anyagok alkalmazására helyezi a hangsúlyt.