Védőnői szolgáltatásokkal kapcsolatos esetmegbeszélések
Mi az esetmegbeszélés? |
|
2013 nyarán 23 csoportvezetővel országszerte 33 esetmegbeszélő csoport indult helyszínenként 20 alkalommal. A csoportülések alkalmanként 90 percesek voltak, melyen átlagosan 8-15 fő vett részt. Összesen 421 fő jelentkezett a pilot programra.
A záró csoportüléseken került sor az akkreditációs zárótesztek kitöltésére, melynek sikeres végrehajtását és az akkreditációban meghatározott további feltételek teljesülését követően a védőnők megkapták az igazolásukat az elméleti továbbképzési pont teljesítéséhez. A csoportok adatainak feldolgozása után 284 fő védőnőnek tudtuk kiállítani az akkreditációs igazolást.
Esetmegbeszélő csoportok helyszínei
A csoportüléseken leggyakrabban előforduló témák: bántalmazás, pszichés betegségek, határok/szerepek, eltérő nemzetiségi hovatartozás, a gondozottakkal és a társszakmákkal való kommunikációs nehézségek, SNI (sajátos nevelési igényű gyermekek).
Az egyes esettípusokon belül is gyakran szerepel a védőnői szerep és határai problémakör. Kisebb számban előforduló, de komoly szakmai kihívást jelentő témák még a gyász, a veszteség a családban, a vándorló családok és a korai gyermekvállalás.
A csoportülések tapasztalataira alapozva készül egy ajánlás az ágazati irányítás számára, hogy a módszer bevezetésre kerülhessen a gyermek-egészségügyi alapellátásban.